27 stycznia, 2020

Dla Domu

Dla Domu

Jak zacząć przygodę z własną "Elektrownią fotowoltaiczną"

Zasadniczo każda osoba prywatna i każda firma może zakupić system fotowoltaiczny (system PV). W indywidualnych przypadkach zależy to jednak od warunków życia: jako właściciel domu czy obiektów firmowych decyzję zazwyczaj możesz podjąć samodzielnie. Instalacja systemów fotowoltaicznych wymaga przestrzegania pewnych wymagań prawnych i terminów w zakresie montażu na budynkach lub w jego okolicy. Eksperci zalecają aby montaż zlecić specjaliście, ponieważ producenci uzależniają swoje gwarancje od profesjonalnego wykonania instalacji. Dodatkowo montażysta musi wykonać połączenie z domową instalacją elektryczną i źródłem zasilania, które jest zgłaszamy do energetyki.

To, czy system energii słonecznej będzie u Ciebie i jest odpowiedni, zależy od twoich osobistych celów. Ale Elektrownia fotowoltaiczna jest opłacalna z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Inwestycja zwraca się najszybciej, im więcej energii słonecznej zużyjesz na swoje potrzeby. Płacisz znacznie mniej za prąd ze swojej prywatnej elektrowni niż za prąd od dostawcy z sieci. Nawiasem mówiąc, możesz zwiększyć stopień samowystarczalności dzięki elektryczności z dachu domu, dzięki czemu stajesz się bardziej niezależny od dostawcy energii elektrycznej. Dodatkowo możesz wprowadzić energię elektryczną ze swojej Elektrowni fotowoltaicznej, której nie używasz, do publicznej sieci. Bardziej opłacalne jest jednak samodzielne zużycie energii elektrycznej niż doprowadzenie jej do sieci.

Ważne 4 modelowe warunki, które należy brać pod uwagę:
-orientacja dachu w określoną stronę świta (najbardziej korzystne jest południe )
-nachylenie dachu np. 35 stopni są idealne dla elektrowni
-konstrukcja dach, która jest stabilna i pozbawiona azbestu. 
-powierzchnia dachu, która jest jak najbardziej wolna od zacienienia,

Tym samym największą wydajność elektrowni uzyskamy na niezacienionej powierzchni dachu, która będzie zorientowana na południe pod kątem 35 stopni podania promieniowania słonecznego.

Obszary dachu zacienione, o większym lub mniejszym nachyleniu lub zwrócone w inne kierunki będą powodowały mniejszą wydajność Naszej elektrowni. Tym samym bardzo ważnym elementem jest opinia eksperta co można zrobić aby Nasza Elektrownia fotowoltaiczna posiadała optymalne parametry.

Moc elektryczna (moc nominalna) Elektrowni fotowoltaicznej jest mierzona w kilowatach szczytowych (kWp). Wskazuje maksymalną moc modułów fotowoltaicznych w znormalizowanych warunkach laboratoryjnych i umożliwia porównanie modułów.
Do zainstalowania około 1 kWp mocy elektrowni potrzeba około 6-8m2 powierzchni. Jednak wydajność elektrowni zmienia się wraz z promieniowaniem słonecznym i porami roku. Zależy również od wpływów środowiska, takich jak cienie, odbijające światło i zanieczyszczenie modułów.
Zainstalowanie małej elektrowni pod kątem zużycia własnego, często nie jest najlepszą opcją ekonomiczną, ponieważ małe elektrownie są najdroższe w przeliczeniu na kilowat mocy niż większe. Dlatego zwykle rozsądne są rozmiary systemów około 10 kilowatów. Większe systemy są bardziej opłacalne z uwagi na łatwą możliwość wykorzystania nadprodukcji do własnych celów.